همه چیز در مورد راکت بدمینتون

YONEX-ASTROX-99
ب

همه چیز در مورد راکت بدمینتون

این مقاله شما را در انتخاب و خرید راکت بدمینتون مورد نیازتان راهنمایی می کند. بیان کردن این نکته خالی از لطف نیست که انتخاب راکت بر اساس گرانتر شدن آن همیشه به سود بازیکن نمی باشد. به همین جهت باشگاهنورد سعی بر آن دارد که با معرفی صحیح راکت به لحاظ بالانس، کیفیت کربن و تکنولوژی راکت به هر چه بهتر شدن انتخاب بازیکن برای راکت ایده آل و بهینه کمک کند.

تفاوت اصلی راکت های بدمینتون در جنس و کیفیت مواد تشکیل دهنده راکت ها خلاصه می شود. لذا وبسایت بدمینتون فارسی تا حد زیادی دقت کرده است که با اطلاعات کاملی بازیکنان را از کیفیت راکت ها مطلع سازد.

راکت ها از نظر تعادل و استراتژی بازی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- کنترلی
۲- ترکیبی
۳- قدرتی یا تهاجمی یا حمله ای
۴- سرعتی

راکت های کنترلی :
این دسته از راکت ها دارای هد یا فریم سبکتری بوده و به همین جهت بازیکنان قدرت کنترل بالاتری روی ضربات خواهد داشت، چرا که با سبک تر شدن فریم راکت بازیکنان با دقت بالاتری به توپ ضربه خواهد زد. البته میزان انعطاف راکت که اساسا توسط شفت ایجاد می شود نیز در این امر تاثیرگذار است.

 

راکت های ترکیبی :
در این دسته از راکت ها وزن راکت به طور متعادل در کل راکت توزیع شده و عموما از نظر انعطاف شفت، انعطاف متوسطی دارند.

 

راکت های قدرتی یا تهاجمی یا حمله ای :
در این راکت ها بالانس راکت به سمت فریم یا هد راکت می باشد و عموما از تمرکز وزن بیشتری در نمیه بالایی فریم یا هد راکت برخوردار هستند و همچنین انعطاف شفت راکت تاثیر زیادی از نحوه انتقال قدرت ضربه می گذارد.

 

راکت های سرعتی :
ویژگی سرعت راکت های باشگاهنورد محدود به نوع خاصی از راکت ها نمی شود، چرا که با طراحی خاص فریم و شفت راکت های باشگاهنورد این ویژگی در تعداد زیادی از راکت ها دیده می شود.

به کمک علم روز و تکنولوژی بالا و همچنین استفاده از افراد متخصص در زمینه طراحی آیرودینامیکی، سعی بر آن شده که میزان اصطکاک با هوا به حداقل برسد تا با استفاده از ویژگی سرعت بالا، بازیکنان لذت بیشتری از ضربات خود با راکت های باشگاهنورد ببرند و در نهایت تیجه ی بهتری کسب کنند.

قابل ذکر است که راکت های حرفه ای باشگاهنورد با طراحی منحصر به فرد و شفت، به هر چه بیشتر شدن بازدهی راکت کمک می کند و این طراحی منحصر به فرد به همراه تکنولوژی های جدید نظیر فناوری نانو و یا فریم های آیرودینامیک به هر چه بیشتر سرعتی شدن راکت و قدرت مانور و حرکت بیشتر در هوا کمک می کند.

 

راکت ها از نظر سطح و کیفیت ساخت به سه دسته متفاوت تقسیم می شوند :

 

راکت های مبتدی :
راکت های بیسیک و پایه معمولا از جنس آلومینیوم  یا آلومینیوم بهبود داده شده می باشند که به بازیکنان تازه کار و مبتدی بیشتر توصیه می گردد. علت این توصیه مقاومت بیشتر این راکت ها در مقابل ضربات ناشی از اشتباه بازیکنان به زمین یا راکت پارتنر خود در بازی دونفره می باشد.

بازیکنان مبتدی و پایه باید این نکته را بدانند که راکت های بیسیک و متوسط جوابگوی تمرینات آنها تا مدت زیادی خواهد بود. علت توصیه راکت های پایه و متوسط به بازیکنان تازه کار به دو دلیل است:

۱- مقاومت بیشتر راکت در ضربه اشتباه به زمین و راکت دیگران در اثر ضربه اشتباه می باشد که امری اجتناب ناپذیر در زمان پادگیری می باشد.
۲- مشخص شدن سبک بازیکنان در ابتدای کار است که این انتخاب احتیاج به زمان لازم تا رسیدن به حد متوسط یا حرفه ای دارد. انتخاب اشتباه راکت می تواند در دراز مدت به اذیت شدن مچ بازیکنان و همچنین پایین اوردن کیفیت ضربات منجر شود.

 

از جمله راکت های مبتدی میتوان به موارد زیر اشاره کرد : ( قیمت در بازار : ۳۰ الی ۳۰۰ هزار تومان )

راکت های سری Yonex B Series

Yonex ISOMETRIC Series

Yonex Carbonex Series

Yonex MUSCLE POWER

Wish

و …

راکت های متوسط :  ( قیمت در بازار : ۴۰۰ الی ۹۰۰ هزار تومان )

پس از راکت های بیسیک که معمولا به طور کامل از آلومینیوم می باشد، نوبت به راکت های متوسط می باشد که معمولا جنس شفت آن ها از کربن با مدول انعطاف پایین ( به دلیل سبک تر شدن راکت ها و دادن انعطاف کافی ) و جنس فریم آن ها از آلومینیوم  و یا کربن  می باشد. البته با اضافه کردن تکنولوژی های مختلف نظیر تغییر شکل فریم و شفت راکت یا مواد تشکیل دهنده راکت ها، می توان کیفیت راکت ها را بالا برده که طبیعتا به قیمت راکت نیز افزوده می شود.

 

Yonex ASTROX Series = ASTROX 9 – ASTROX 7 – ASTROX 6 – ASTROX5FX – ASTROX 2

 

Yonex NANOFLARE Series = NANOFLARE 270 SPEED – NANOFLARE 170 LIGHT

Yonex DUORA Series = DUORA 88 – DUORA 77 – DUORA 55 – DUORA 33

Yonex NANORAY Series = NANORAY 95 DX – NANORAY 80 FX – NANORAY 70 DX – NANORAY 60 FX  – NANORAY 50DX – NANORAY 20

Yonex VOLTRIC Series =  VOLTRIC 8 E-tune – VOLTRIC 10 DG – VOLTRIC 8 E-tune – VOLTRIC FORCE – VOLTRIC 20 DG – VOLTRIC 7 DG – VOLTRIC 1 DG

 

Yonex ARCSABER Series = ARCSABER FD – ARCSABER LITE

 

راکت های حرفه ای : ( قیمت در بازار :  ۹۰۰ هزار  الی ۲ میلیون تومان )

راکت ها از جنس کربن گرافیت که مورد پسند بازیکنان حرفه ای می باشند نیز با تغییر کیفیت کربن، راکت بازدهی بالاتری برای بازیکن ایجاد می کند. این افزایش کیفیت کربن راکت که منجر به سبکتر شدن راکت و بهتر شدن حرکت راکت در هوا موقع ضربه زدن می شود. نکته منفی این راکت ها شکننده تر شدن راکت ها در هنگام برخورد با جسم سخت است. علت این امر بهبود کیفیت بالای گرافیت در راکت است که ترد شدن راکت را به دنبال دارد.

 

Yonex ASTROX Series = ASTROX 99 – ASTROX 88 S – ASTROX 88 D – ASTROX 77 – ASTROX 66 – ASTROX 55 – ASTROX 22 – ASTROX5FX

 

Yonex NANOFLARE Series = NANOFLARE 700 – NANOFLARE 370 SPEED

 

Yonex DUORA Series = DUORA Z-STRIKE – DUORA 10 – DUORA 10 LT – DUORA 9 – DUORA 8 XP

 

Yonex NANORAY Series = NANORAY Z-SPEED – NANORAY GlanZ – NANORAY 900 – NANORAY 800 – NANORAY 750 – NANORAY 300NEO – NANORAY 200 AERO – NANORAY 100 SH

 

Yonex VOLTRIC Series = VOLTRIC Z-FORCE 2 – VOLTRIC GlanZ – VOLTRIC FB – VOLTRIC 50 E-tune

 

Yonex ARCSABER Series = ARCSABER 11 – ARCSABER 8 PW

 

 

آیا برای انتخاب راکت نیاز به مشاوره دارید ؟ 

با فروشگاه ما تماس بگیرید .   ۰۹۳۵۶۷۴۸۸۸۹

برای ورود به وبسایت فروشگاه رو عکس بالا کلیک کنید .

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *