تاریخچه بدمینتون

Badminton-history
ب

تاریخچه بدمینتون

پیدایش بازی بدمینتون به طور روشن و دقیق مشخص نیست .می گویند برای نخستین بار در کشور چین ابداع شده و بیش از یک قرن پیش در شهر پونا (poona) که از شهر های کوچک هندوستان می باشد بازی     می کرده اند و به همین نام پوهانه معروف بوده است .از آن جایی که کشور هند مستعمره انگلستان بود این ورزش به وسیله انگلیسی ها به بریتانیا برده شد و در آنجا گسترش پیدا کرد .


به این بازی بدین لحاظ بدمینتون می گویند که : دوک بیو فورت ضیافتی در قصر خود برپا کرده بود ، که در بین دعوت شدگان چند تن از افسران انگلیسی که قبلا در هندوستان خدمت کرده بودند ، حضور داشتند . آنها به میزبان خود پیشنهاد انجام بازی جدیدی را که همان پوهانه باشد را نمودند ، پیشنهاد آنان با استقبال رو به رو شد ، بازی در سالن آن قصر که بدمینتون نام داشت انجام گرفت . انگلیسی ها نام این بازی را بدمینتون گذاشتند .
اولین فدراسیون بدمینتون در سال ۱۸۸۷ میلادی در انگلستان تاسیس شد . اولین مسابقه رسمی انگلستان در سال ۱۹۰۳ برگزار گردید . فدراسیون بین المللی بدمینتون (I . B . F) در سال ۱۹۳۴ تشکیل شد.

اولین رئیس آن سر جرج توماس نام داشت . در سال ۱۸۹۹ اولین مسابقه در شهر لندن برگزار شد که تا کنون ادامه دارد . از سال ۱۹۴۸ مسابقات تیمی مردان جهان به نام توماس کاپ برگزار گردید . این مسابقات تا سال ۱۹۸۴ هر سه سال یکبار انجام می گرفت و از آن سال به بعد هر دوسال یکبار انجام می شود وتا کنون ۲۱ دوره آن برگزار شده است .

از سال ۱۹۵۶ مسابقات تیمی زنان جهان به نام یوبر کاپ نیز برگزار گردید این مسابقات تا سال ۱۹۸۴ هر سه سال یکبار انجام می گرفت و از آن سال به بعد هر دوسال یکبار انجام می گیرد .

از سال ۱۹۸۹ مسابقات تیمی به نام سودرمن کاپ برگزار شده است که مجموعه ای از بازی های زنان و مردان می باشد. این مسابقات نیز هر دو سال یک بار انجام می شود . به غیر از مسابقات تیمی فوق نیز هر سال در دنیا ، جام جهانی هر دوسال یکبار قهرمانی جهان در قسمت های یک نفره و دونفره خانم ها و آقایان و مختلط انجام می شود . در بازی های آسیایی ۱۹۶۲ که در اندونزی برگزار گردید رشته بدمینتون برای اولین بار وارد این بازی ها گردید ، و در سال ۱۹۹۲ بدمینتون به طور رسمی وارد بازی های المپیک بارسلون شد .

تاریخچه بدمینتون در ایران

با ورود کارشناسان نفتی انگلیس به ایران بدمینتون به کشور ایران راه یافت و کارمندان ایرانی شرکت نفت این ورزش را از انگلیسی ها یاد گرفتند. این رشته ورزشی با خروج انگلیس به فراموشی سپرده شد. تا اینکه ایران میزبانی بازیهای آسیایی ۱۳۵۳ را تقبل نمود. ون بدمینتون یکی از رشته های این بازیها بود در این راستا سازمان تربیت بدنی در سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون ایران را تاسیس نمود و جهت راه اندازی این رشته مربی صاحب نام هندی به نام دیپو گوش را به همکاری دعوت نمود این مربی مدت ۵سال به کار تعلیم و آموزش بدمینتون در ایران مشغول بود.

اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور ایران در سال ۱۳۵۲ با حضور ۲۴ تیم برگزار شد که تهران و خوزستان و اصفهان به ترتیب اول تا سوم شدند. اولین بار تیم ملی بدمینتون ایران در بازیهای آسیایی ۱۳۵۳ تهران شرکت نمود ودر بین ۱۳ تیم  هشتم شد. اولین رئیس فدراسیون بدمینتون در ایران آقای امیر نویدی بود که تا سال ۱۳۵۶ عهده دار این مقام بود و آخرین رئیس فدراسیون آقای کرباسیان می باشد. که از سال ۱۳۶۸ عهده دار این مقام است.

هر ساله مسابقات قهرمانی کشور در رده های مختلف سنی (نو نهالان-نوجوانان-جوانان-بزرگسالان-پیشکسوتان)برگزار می گردد.

 

منبع: ویکی پدیا

دیدگاه ها

 • وحید نوامبر 12, 2019 :: 2:24 ق.ظ

  عالی بود

  • badminton نوامبر 22, 2019 :: 11:48 ب.ظ

   خواهش میکنم . امیدوارم مفید واقع شده باشه .
   موفق باشید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *