همه چیز در مورد توپ بدمینتون

all-about-badminton-balls
ب

  توپ بدمینتون یا شاتل :

توپ از مواد اولیه طبیعی و یا مصنوعی ساخته می شود . جنس توپ ، از هر ماده ای که ساخته شده است ، باید از نظر پرواز مانند توپی باشد که از پر طبیعی ، با پایه ی چوب پنبه و پوشش نازکی از چرم روی کله توپ ، ساخته شده است .

توپ پری :

توپ باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه (کله) وصل شده اند .

پرک های توپ باید دارای طول یکسان باشند ، و از نوک پرک تا انتهای پایه بین ۶۲ تا ۷۰ میلی متر باشد .

قطر دایره ی بالایی که پرک های توپ آن را به وجود می آورند ، باید بین ۵۸ تا ۶۸ میلی متر باشد .

پرک ها باید با نخ یا هر ماده ی مناسب دیگری محکم بسته شده باشند .

قطر پایه توپ باید بین ۲۵ تا ۲۸ میلی متر بوده و قسمت زیرین آن نیز گرد باشد .

وزن توپ باید بین  4/74 تا  5/50  گرم باشد .

۱۶ پر توپ های بدمینتون یکدیگر را همپوشانی کرده و معمولا از پرهای غاز یا اردک ساخته می شوند. این ۱۶ پر در یک پایه چوب پنبه ای به علت سبکی آن به هم متصل می شوند. قسمت سر چوب پنبه ای با کرک مخصوص یا چرم نازک پوشیده شده است. برای اطمینان از شرایط مطلوب پرواز توپ بدمینتون، بهتر است از پرهای یک طرف بال یک نوع پرنده فقط در هر shuttlecock استفاده شود و پرهای بال های مختلف حتی پرهای چپ و راست پرنده را مخلوط نکنید، زیرا پرهای بال های مختلف به شکل متفاوت عمل می کنند.

حتی اگر هم اندازه باشند باز عملکرد آنها حین پرواز توپ فرق می کند و ممکن است انحراف به چپ یا راست داشته باشند. زیرا جهت رویش پرهای پرنده ها در بال های چپ و راست متفاوت است. این پرها شکننده بوده و برای همین استفاده از توپ های بدمینتون پلاستیکی به علت دوام بیشتر مخصوصا برای تازه کارها بسیار پرطرفدار است. توپ بدمینتون پردار باید حداقل ۴ ساعت قبل از بازی مرطوب شود تا بتواند فاصله صحیح را در بازی با سرعت مناسب و طولانی تری پرواز کند.

پرهای مرطوب توپ بدمینتون در طی بازی، تغییر سرعت شاتل و دوام را افزایش می دهند. پرهای خشک شکننده بوده و به راحتی با هر ضربه بازیکن می شکنند. بازیکنان با تجربه و حرفه ای توپ های بدمینتون پردار را ترجیح می دهند و معتقدند که کنترل پرواز توپ های پردار بهتر از پلاستیکی هستند.

شاتل ها قبل از بازی تست می شوند تا مطمئن شوند که آنها درست و با سرعت مناسب پرواز می کنند و فاصله مناسب را پوشش می دهند. وزن های مختلف شاتل برای شرایط جوی زمین بازی متفاوت است. میزان رطوبت و ارتفاع بالاتر از سطح دریا بر پرواز شاتل تاثیر می گذارد.

توپ های غیر پری : 

این نوع توپ ها از مواد اولیه مصنوعی ساخته شده اند ، که جایگزین توپ های پری می باشند .

پایه توپ ، همانند توپ پری است همچنین  اندازه و وزن توپ باید همانند مشخصات توپ پری باشد .

البته باید متذکر شد که به هر حال ، به دلیل تفاوت نیروی جاذبه زمین در مناطق مختلف آب و هوایی و ویژگی های دیگر مواد مصنوعی با پرک های طبیعی (توپ پری) ، اختلاف تا ۱۰ درصد قابل قبول می باشد .

در مکان هایی که شرایط جوی به علت ارتفاع یا وضعیت آب و هوا برای توپ استاندارد مناسب نباشد ، با تایید فدراسیون مربوطه می توان در مشخصات ذکر شده ی بالا ، اصلاحاتی انجام داد ، به شرط آن که تغییری در طرح ، سرعت و پرواز توپ ایجاد نشود .

رنگبندی توپ بدمینتون

توپ بدمینتون دور آبی : این توپ دارای برد و سرعتی مناسب است ( MIDDLE SPEED ) و برای آب و هوای نرمال توصیه میشود .

توپ بدمینتون دور سبز: این توپ دارای برد و سرعتی مناسب است (SLOW SPEED) و برای آب وهوای گرم توصیه میشود .

توپ بدمینتون دور قرمز : مخصوص آب و هوای سرد میباشد .

به بازیکنان عزیز توصیه میشود که جهت بازی معمولی و تمرین از توپ پلاستیکی استفاده کنند زبرا عمر و دوام آن نسبت به توپ پری خیلی بیشتر میباشد .

آزمایش سرعت توپ :

برای آزمایش سرعت توپ ، بازیکن باید از ضربه ی آندر هند کامل استفاده نماید و ضربه را از محل خط انتهایی زمین به توپ وارد سازد . ضربه باید به گونه ای زده شود که حرکت توپ رو به بالا و موازی با خطوط کناری زمین باشد .

توپی که دارای سرعت مناسب باشد ، نباید در فاصله کمتر از ۵۳۰ و بیشتر از ۹۹۰ میلی متر از خط انتهایی طرف دیگر زمین فرود آید .

جزئیات توپ بدمینتون :

 اگر به تفاوت توپ اصل و تقلبی علامند هستید روی عکس زیر کلیک کنید. 

برای دریافت توپ بدمینتون می توانید از وبسایت فروشگاه بدمینتون ایران توپ بدمینتون خریداری نمایید . برای مشاهده روی فروشگاه کلیک کنید .      


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *