۵ نوع از بهترین نوشیدنی های ورزشی برای بعد از تمرین

۵-types-of-the-best-sports-drinks-for-after-exercise
ب

۵ نوع از بهترین نوشیدنی های ورزشی برای بعد از تمرین

 

آب، در بهترین شرایط هم می‌تواند خسته کننده شود! اما به هر حال آب رسانی به بدن بعد از تمرین و ورزش، یک ضرورت است، مخصوصاً اگر بخواهید ریکاوری خوبی داشته باشید و به استقامت خوبی هم دست پیدا کنید انتخاب بهترین نوشیدنی کار عاقلانه‌ای است.

خوشبختانه آب، تنها چیزی نیست که می‌توانید برای جبران مایعات از دست رفته‌ی بدن‌تان از آن استفاده کنید. شما گزینه‌های بیشتری از آب یا نوشیدنی‌های ورزشی پیش رو دارید.

برای اینکه آب رسانی به بدن‌تان را بهینه کنید، ۵ نمونه از بهترین نوشیدنی ورزشی را به شما معرفی می‌کنیم که به اندازه‌ی آب می‌توانند بدن‌تان را هیدارته کنند، بعضی از این نوشیدنی‌ها حتی ممکن است شگفت زده‌تان کنند.

 

کربوهیدارت‌های شکلاتی

یک خبر خوب برای طرفداران شکلات؛ شیر شکلات در مقایسه با کربوهیدرات تنها، دو برابر کربوهیدرات دارد که می‌تواند انتخاب بسیار خوبی برای ریکاوری بعد از تمرین باشد. مصرف کربوهیدرات بعد از ورزش، با تامین مجدد گلیکوژن از دست رفته حین تمرین، عضلات را سوخت رسانی مجدد می‌کند. همراه کردن کربوهیدرات با پروتئین، بهترین راه ریکاوری عضلات خسته‌ی شماست.

از دست دادن الکترولیت زیاد از راه تعریق می‌تواند موجب علائمی چون خستگی، گرفتگی‌های عضلانی و آشفتگی ذهنی شود. شیر شکلات می‌تواند از این جهت به شما کمک کند.

محتوای بالای آب آن می‌تواند بدن‌تان را هیدارته کرده و مواد از دست رفته‌اش را تامین کند، مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم.

مطالعات نشان داده که شیر شکلات می‌تواند بسیار سودمند باشد، به ویژه برای دوچرخه سوارها، ورزشکاران استقامتی و دونده‌ها.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰ نشان داده که شیر شکلات نسبت به نوشیدنی‌ ایزوکالریک کربوهیدرات، ریکاوری و عملکرد را در دوچرخه سوارها، موثرتر کرده بود. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نیز دریافت در زمنیه‌ی مبارزه با دهیدراته شدن ناشی از ورزش در کودکان، موثرتر از آب است.

آب نارگیل

همه‌ی ما با فواید بی شمار آب نارگیل آشنا هستیم، شامل میزان بالای مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های آن. بنابراین جای تعجب نیست که آب نارگیل، یک از بهترین نوشیدنی ها برای بعد از ورزش هم باشد. آب نارگیل، مانند گاتورید و سایر نوشیدنی‌های معروف ورزشی، حاوی مقادیر زیادی الکترولیت مانند پتاسیم و منیزیم است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ دریافت آب نارگیل درست به اندازه‌ی آب و نوشیدنی‌های ورزشی برای ریکاوری بعد از تمرین مفید است. اما یافته‌ها این را هم نشان دادند که نوشیدن آب نارگیل و کنستانتره آب نارگیل می‌تواند موجب نفخ و ناراحتی معده هم بشود.

آب نارگیل نسبت به نوشیدنی‌های ورزشی، حاوی سدیم کمتری نیز هست؛ سدیم برای تامین نیاز بدن بعد از یک جلسه‌ تمرین سخت ضروری است. ممکن است ورزشکاران استقامتی، نوشیدنی دیگری را انتخاب کنند اما ثابت شده که برای تمرینات سبُک‌تر، آب نارگیل انتخاب بسیار خوبی است.

نوشیدنی ترش برای تسکین درد عضلات

چیزی که برای ریکاوری عضلات خسته و دردناک نیاز دارید، احتمالاً همین الان در یخچال‌تان موجود است. آب آلبالو سرشار از آنتی اکسیدان به کاهش التهاب کمک کرده و برای ریکاوری عضلات و عملکرد آنها سودمند است، بنابراین جزء بهترین نوشیدنی ورزشی پیشنهادی این مطلب است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۰، دوندگان ماراتن را که قبل و بعد از دویدن آب آلبالو نوشیده بودند مورد آزمایش قرار داد و نتیجه گرفت که این نوشیدنی موجب ریکاوری سریع‌تر شده بود. دلیل آن هم افزایش آنتی اکسیدان‌ها در بدن و کاهش التهاب و پروکسیداسیون لیپید است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۶ نیز نشان داد آب آلبالو نه تنها آسیب عضلانی را کاهش می‌دهد، بلکه در مقایسه با یک دارونما، مانع از دست دادن قدرت می‌شود. هر چند آب آلبالو هم برای ورزشکاران استقامتی مفید است و هم برای تمریناتی که هر روز انجام می دهید، اما حتما نوع بدون قند آن را تهیه کرده و فقط یک وعده از آن استفاده کنید.

آرام سازی با چای سیاه و سبز

یک فنجان چای که در زمان استراحت‌ می‌نوشید، فوایدی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید دارد. تحقیقات نشان داد که چای، هم سبز و هم سیاه، می‌تواند در اکسیداسیون چربی (فرایندی که چربی به مولکول‌های کوچک‌تری تجزیه شده، ذخیره شده و جهت انرژی مصرف می‌شود) حین ورزش‌های هوازی و ریکاوری مفید باشد.

چای هم مانند آب گیلاس، آنتی اکسیدان فراوانی داشته و پژوهش‌ها نشان داده که به تسکین درد عضلات و ریکاوری سریع‌تر کمک می‌کند.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت، ورزشکاران مرد، با نوشیدن چای بعد از انجام اسپرینت سخت، فواید زیادی نصیب‌شان شده بود. آزمایش خون این افراد نشان داد بعد از مصرف چای غنی از آنتی اکسیدان، میزان آنتی اکسیدان خون‌شان بالا بوده و سطح کورتیزول‌شان هم پایین است. ضمناً چای، از درد عضلانی بعد از تمرین‌شان هم کاسته بود.

 

منبع: علم و ورزش – hvmag

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *